Unikátní metodu objevili biochemikové Peter Guengerich a Elizabeth Gillamová z Vanderbiltovy univerzity v americkém Nashvillu při zcela nepěstitelských pokusech s léčbou Alzheimerovy nemoci.

Během zkoumání reakcí jater na chemoterapeutika izolovali enzym vynikající dosud neznámou schopností - pokud se setkal s živou bakterií, zbarvil ji na modro.

"Napadlo nás, že by se na tom dalo vydělat. Když totiž vložíme gen enzymu do květiny, zcela určitě ji obarvíme na modro," řekl Guengerich, který si nechal metodu patentovat a informoval o ní v posledním vydání odborného magazínu Journal of Medicinal Chemistry.

Tučný zisk

Reakce pěstitelů růží jsou ovšem smíšené. Někteří pohotově vypočítali, že by s modrými růžemi mohli vydělat asi pět procent ročního obratu trhu s růžemi, který činí v přepočtu 33 miliard korun.

Mluvčí britské Královské růžové společnosti se nechal slyšet, že novinka brzy zapadne. Zdroj britské Konzervativní strany nicméně žertem poznamenal, že by mohlo jít o nový symbol strany, který by vhodně konkuroval rudé růži labouristů.