Sochu, která stojí před sídlem vlády v jihoafrické Pretorii, vytvořili výtvarníci Andre Prinsloo a Ruhan Janse van Vuuren. Zajíce dali do ucha kvůli tomu, že jim nebylo dovoleno vyrýt své podpisy na kalhoty sochy.

„Potřebujete dalekohled, abyste to viděli. Během tvarování se na sochu dívalo zblízka hodně lidí a nikdo si toho nevšiml,“ citovala Prinslooa jihoafrická média.

Kromě podpisu se jedná i o svéráznou reakci na tlak, pod kterým museli umělci pracovat, aby sochu stihli dokončit ve velmi krátkém čase. Zajíc se totiž v afrikánštině řekne „haas“, což znamená i spěch.

Zajíc v uchu Mandelovy sochy

Zajíc je kromě podpisu i reakcí na nedostatek času, který měli autoři na vytvoření sochy.

FOTO: ČTK/AP

„Nepatří to tam,“ řekl mluvčí jihoafrického ministerstva umění a kultury Mogomotsi Mogodiri. „Socha představuje něco, nač jsou všichni v Jižní Africe hrdí,“ dodal.

Mandela zemřel po dlouhé nemoci loni 5. prosince ve věku 95 let a byl pohřben ve vesnici Qunu, kde prožil dětství.

Slavnostního odhalení sochy, která představuje usmívajícího se Mandelu s roztaženými pažemi, se v polovině prosince zúčastnili nejvyšší představitelé země, členové exprezidentovy rodiny a tisíce lidí.

Mandelova socha před komplexem vládních budov Union Buildings

Mandelova socha před komplexem vládních budov Union Buildings

FOTO: Profimedia.cz

Prostranství před komplexem vládních budov Union Buildings z dob koloniální éry má jako místo pro monumentální Mandelovu sochu svůj symbolický význam. Právě tam exprezident v roce 1994 složil prezidentskou přísahu a během 20. století tam byla podepsána i řada rasových zákonů, proti nimž celý život bojoval.

Socha o hmotnosti 4,5 tuny stála podle informací vlády osm miliónů randů (15,5 miliónu korun).