Snímky hexagonu pořídila sonda během asi desetihodinového intervalu. Použito bylo několik barevných filtrů, vědci si tak mohli dobře prohlédnout pohyb mraků uvnitř útvaru. Přirozenými barvami hexagonu jsou odstíny zlaté a modré. Tato podoba je vidět na druhém videu.

Šestiúhelník byl objeven před více než 30 lety sondou Voyager. Jeho průměr je podle některých odhadů asi 30 tisíc kilometrů a nejčastěji je charakterizován jako tryskové proudění. Podle vědců jeho stabilita souvisí se složením Saturnu, který je v podstatě plynovou koulí a hexagon tak nemá v cestě nic, co by ho narušovalo.

V útvaru, o němž toho vědci zatím moc nevědí, se pohybuje superhurikán široký asi 2000 kilometrů. Sonda Cassini ho zaznamenala už v roce 2004, kdy vstoupila na oběžnou dráhu šesté planety sluneční soustavy, ale podrobně ho vyfotila až před sedmi měsíci. [celá zpráva]

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hurikán, který se pohybuje uvnitř hexagonu

Hurikán sdílí některé vlastnosti s hurikány na Zemi – například má ve svém středu charakteristické oko a stejně jako hurikány na severní polokouli naší planety se otáčí proti směru hodinových ručiček.

„Hurikány na Zemi většinou trvají týden, ale tento tam (na Saturnu) je už desetiletí, a kdo ví, možná i století,“ řekl o bouři v prohlášení k novým snímkům šestiúhelníku Andrew Ingersoll, který se na Kalifornském technickém institutu stará o zpracování dat ze sondy Cassini.

Hexagon je v současné době pro sondu lépe viditelný, na konci roku 2012 ho totiž začalo osvětlovat Slunce. Nejlepší podmínky pro pozorování se pak očekávají v roce 2017 během Saturnova letního slunovratu.