"Přihlásily se dvě dobrovolnice, které si to chtěly vyzkoušet. Pořádným krmením jsme chtěli pijavky nabudit, aby se rozmnožily. Uvidíme, jestli nyní nakladou vajíčka a vylíhnou se mláďata," řekl hlavní zoolog Vítězslav Honsa.   

Nakrmené pijavky odpadly

Podle něho byly pijavky lékařské v minulosti součástí medicíny. "Lidé je ve větším počtu využívali k tomu, aby odebraly krev z těla a tělo vyčistily. Pijavky při sání vylučují léčivé enzymy, které mimo jiného zabraňují i srážení krve. To se ukázalo i nyní, když pijavky po krmení odpadly a z rukou dobrovolnic se delší dobu řinula krev," dodal Honsa s tím, že další krmení přijde na řadu za několik měsíců, kdy teprve dotráví dnešní sousto.

"Mě jako parazitoložku zajímalo, jaké to je. Proto jsem podstoupila tuhle zkoušku. Na první pohled pijavky budí strach, ale dá se to snést. Ze začátku to trochu píchlo, když se pijavice prohlodávala kůží k cévě. Ale vzhledem k tomu, že vypouští látku, která tlumí bolest, už to potom nebolí. V podstatě necítíte, že máte něco na rukou," řekla jedna z dobrovolnic Jana Bulantová.