„Mladé samičky jsou sestry a narodily se 20. února loňského roku. Jmenují se Yoko a Poli. Po jejich zabydlení v novém prostředí a seznamovací fázi mohou nyní návštěvníci vidět všechna zvířata pohromadě v zadní části pavilonu Tanganika,“ popisovala mluvčí zoo s tím, že obě „nevěsty“ jsou o něco menší než Penji, kterému se již na hlavě objevují výrůstky typické pro samce.

„Od prvních chvil to vypadá, že si Penji nové partnerky oblíbil, takže budeme doufat, že se rodina štětkounů rozroste o nové členy. Prostory v pavilonu Tanganika budou ale obývat jen dočasně. Po dostavbě Pavilonu evoluce budou zvířata umístěna v jednom z nových výběhů,“ upozornila Kalousková.

Samice štětkouna kamerunského rodí po 120 až 127 dnech březosti jedno až šest mláďat.

Samice štětkouna kamerunského rodí po 120 až 127 dnech březosti jedno až šest mláďat.

FOTO: archiv Zoo Ostrava

Štětkoun kamerunský je velmi pestře zbarvené prase a má poměrně hustou hnědočervenou srst, úzký bílý pás uprostřed hřbetu a protáhlé ušní boltce zakončené štětkou delších chlupů (odtud jeho název).

Jeho domovinou je okolí řeky Ubangi až k řece Niger. Žije v malých skupinách vedených dospělým samcem. Výrůstky na hlavě slouží samcům v době námluv jako nárazníky při vzájemných potyčkách. Samice rodí po 120 až 127 dnech březosti jedno až šest mláďat do hnízda z travin, které si sama vybuduje.