V úterý večer, kdy už se v Česku rozpoutala skutečná "kometománie", pozorovali a vyfotografovali vlasatici i pražští astronomové. Kvůli záři veřejného osvětlení a velkoměstského smogu nemají na Petříně tak dobré podmínky k pozorování noční oblohy, zejména nebeských těles nízko nad obzorem, jako hvězdárny venkovské.

Kometa ale na večerním nebi stoupá nad západní obzor stále výš a výš. Nejlepší podmínky k pozorování se očekávají v sobotu 15. května, kdy se bude nacházet v souhvězdí Raka, kterému se lidově říká Jesličky. Protože i následující den není pracovní a na Petřín jezdí lanovka, očekává se větší zájem Pražanů.

Vlasatici je možné pozorovat pouhým okem. Pro laika ale nemusí být zrovna snadné ji na obloze nalézt, protože se jeví jen jako rozplizlý obláček. Ohon pozorovatel spatří až dalekohledem.

Na Petříně se chystají na sólo pro Venuši

Pravidelní návštěvníci Štefánikovy observatoře si jistě pamatují nedávné pozorování pěti planet: Merkuru, Venuše, Marsu, Jupitera a Saturnu. Kromě Merkuru je možné se na ně podívat i dnes. Zhruba stejným směrem jako kometu je možné spatřit Venuši, Mars a Saturn. Vysoko nad jihem se pak třpytí v souhvězdí Lva Jupiter.

Na Petříně se rovněž chystají na sólo pro Venuši, která bude přecházet přes sluneční kotouč, řekla ČTK astronomka Lenka Soumarová. Vzácný jev, který bylo možné vidět naposledy v letech 1874 a 1882, nastane v úterý 8. června a bude největší astronomickou atrakcí posledních let. Venuše se dotkne okraje Slunce v 07:20 a celá se přes něj přehoupne v 07:39. Uprostřed dráhy bude v 10:22. Druhého okraje slunečního disku se planeta dotkne ve 13:04 a ve 13:23 ho celá překročí.