„Nemám s sebou svůj foťák, tohle mi nikdo neuvěří,“ říkala si 26letá Santanová, která pracuje na ostrově jako bioložka v tamním Institutu mořského života.

Začala proto mrtvé zvíře tlačit ke břehu. Tam jí muselo pomoci 14 dalších zaměstnanců a studentů institutu, mršina totiž vážila téměř 200 kilogramů a vzhledem k její délce pěti a půl metru se s ní špatně manipulovalo.

Ostrov Santa Catalina

Ostrov Santa Catalina

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

„Jsem tu už přes deset let a hlístouna jsem doposud neviděl,“ okomentoval nález ředitel institutu Jeff Chace. Ryba je momentálně v mrazáku, ale Chace pro server New York Daily News uvedl, že by ji chtěl pohřbít na pláži a nechat rozložit. Kostru by pak vystavili v institutu.

Ať už živý, či mrtvý – hlístoun je lidmi spatřen málokdy. Dlouho byl proto předmětem legend a námořníci ho kvůli jeho délce označovali za mořského hada. Může dorůst až do 17 metrů a je nejdelší kostnatou rybou na světě.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Živý hlístoun se objevil v říjnu roku 2012 u pláže v Mexiku

Vědci toho o životě a chování hlístouna moc nevědí, zdržuje se totiž až v kilometrové hloubce. Poprvé se ho v jeho přirozeném prostředí podařilo natočit až v roce 2010 vědcům z Louisianské státní univerzity v Mexickém zálivu v hloubce asi 1500 metrů.