Příběh sofistikovaného podvodu, při kterém Italové zkombinovali klasický trik s podplacením pracovníků kasina s moderní technologií, se táhl už od srpna roku 2011, ale k soudu se dostal až tento týden, napsal britský list The Daily Telegraph.

Před dvěma lety v srpnu se v kasinu „Les Princes“ ve středomořském Cannes objevil 56letý Stefano Ampollini a v pokeru hraném proti dealerovi suverénně vyhrál 70 tisíc eur (1,8 miliónu korun).

Byl příliš suverénní

„Zaměstnancům kasina bylo jeho chování podezřelé, vyhrál totiž až příliš jednoduše a navíc dvakrát položil karty i přesto, že byly výborné. To naznačovalo, že věděl, co drží v ruce dealer,“ řekl právník Marc Concas, který zastupuje majitele kasina.

Kasino proto oslovilo policii, která zahájila vyšetřování. Detektivové zjistili z telefonních odposlechů, že dva zaměstnanci kasina vzali za úplatek karty z kasina a předali je podvodníkům, kteří je poté označili neviditelným inkoustem. Karty byly následně vráceny do kasina, kde čekaly na použití.

Když se Ampollini, přezdívaný „Parmesan“, o dva měsíce později do kasina vrátil a tentokrát vyhrál 21 tisíc eur (540 tisíc korun), už ho policie zatkla.

Poprvé v Evropě

Postupně bylo zjištěno, že Ital, který se sám označil za „mezinárodně proslulého hráče a podvodníka“, při hře nosil infračervené kontaktní čočky pořízené v Číně za v přepočtu 50 tisíc korun. Pomocí nich viděl skryté značky na kartách a věděl tak, jak má při hře postupovat. Při první návštěvě kasina navíc disponoval pomocí naproti sedícího komplice, který mu různými signály naznačoval, jaké karty má vybrat.

Soudce podle francouzského listu Direct Matin prohlásil, že se jedná o první případ, kdy byl tento podvod odhalen v Evropě.

Ampollini, který se u soudu usmíval, dostal trest dvou let vězení a pokutu 100 tisíc eur. Stejný peněžitý trest a navrch trest tří let odnětí svobody si vyslechl 55letý Gianfranco Tirrito. Ten je podle vyšetřovatelů strůjcem celého podvodu, proto dostal nejvyšší trest. Třetím do party je 57letý Rocco Grassanno, kterého čeká dva a půl roku za mřížemi a musí uhradit 50 tisíc eur.

Jak dopadli podplacení zaměstnanci kasina, už není známo. Ampollini u soudu ještě uvedl, že několik párů kontaktních čoček rozdal svým přátelům. Je tak možné, že se podvod opakoval, jen to nebylo tak nápadným způsobem jako v případě usvědčené trojice.