Sánchez se narodil 8. června 1901 ve Španělsku a za svého života vystřídal řadu profesí. V 17 letech se přestěhoval s bratrem a skupinou přátel na Kubu, kde pracoval na třtinové plantáži. V roce 1920 odešel do USA, kde si našel zaměstnání v uhelném dole a později jako stavební dělník. Skonal v pátek v sanatoriu v západoamerickém státě New York.

Sánchezovou vášní bylo prý hraní žolíků, jemuž se oddával každý večer s přáteli. Rád prý také zahradničil a luštil křížovky. Měl rovněž hudební talent. Ve Spojených státech se Sánchez v roce 1934 oženil. Měl dvě děti, sedm vnoučat, 15 pravnoučat a pět prapravnoučat.

Podle Guinnessovy knihy rekordů se stal nejstarším oficiálně registrovaným mužem planety v červnu, kdy ve 116 letech zemřel Japonec Džiroemon Kimura.

Svou dlouhověkost připisoval Sánchez mimo jiné tomu, že denně sní jeden banán. Jeho dcera Irene byla ale jiného názoru. "Domnívám se, že je to proto, že je to nezávislý, tvrdohlavý muž," říkala.

Historicky jako nejdéle žijící člověk na světě je oficiálně vedena Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v srpnu 1997, když jí bylo 122 let.