Ačkoli se herec v mapách vyzná a na svůj orientační smysl se může skoro stoprocentně spolehnout, ani on se kdysi zakopnutí přes pověstný bludný kořen nevyhnul. Zabloudil navíc zrovna v lese u Náměště na Hané, který znal takřka perfektně.

"Sbíral jsme houby a najednou jsem si uvědomil, že je něco špatně. Zabloudil jsem tak dokonale, že jsem ztratil i cestu zpátky," přiznal se.

Po úmorném bloudění narazil herec na dva lidi v trabantu, kteří mu nejen ukázali správný směr, ale ještě ho i pořádný kus cesty svezli. Ocitl se totiž tak daleko od místa, kam se potřeboval vrátit, že by mu pěší návrat zabral hodně času.  

Ujde desítky kilometrů

Akce Obcházení republiky, kterou s přáteli absolvuje už dvaadvacet let, ho už zavedla do všech koutů republiky, a to včetně míst, kam běžný turista jen stěží zavítá.

"Před dvěma lety jsme pěšky procházeli Dyjsko-svratecký úval. Napravo nekonečné dýňové pole, nalevo nekonečné dýňové pole. Můžu zodpovědně prohlásit, že je to místo pro turistiku zcela nevhodné," pobaveně se vzpomínce usmál Čech.

Naposledy si vyšel s dcerou na Hřebeny Brd. "Zdolali jsme asi dvacet kilometrů. Já bych zvládl i víc, ale na desetileté dítě je to akorát," podotkl herec, který v životě ušel v jednom dni nejvíc, a to 75 kilometrů na proslaveném prčickém pochodu.