Na namáhavou pouť se vydal v polovině dubna se známým polským polárníkem Markem Kamińskim a dvěma průvodci a k pólu dorazili po deseti dnech. Posledních dvacet kilometrů však pro ně bylo nejhorších. Zhoršily se totiž klimatické podmínky a relativně krátký úsek se tak protáhl na tři dny.

"Silný vítr nám nedovoloval postupovat rychlejším tempem než půl kilometru za hodinu," prohlásil Kamiński.  

Cíle se nevzdali

Skupinka se ale nevzdala a její účastníci vytouženého cíle nakonec přece jen dosáhli. Jasiek pak na nejsevernějším místě planety vztyčil dvě vlajky - polskou a gymnázia v Marlborku.

"Vždy jsem věřil, že se to Jasiekovi podaří," komentoval jeho výkon Jasiekův přítel Michail Lawryszek, který je po autohavárii od pasu dolů ochrnutý a upoutaný na invalidní vozík.

"Od loňského podzimu se na výpravu systematicky připravoval, přestože se mnohokrát bolestí a vyčerpáním téměř zhroutil, trénink nepřerušil," dodal.

Až se Jasiek z výpravy vrátí začátkem května domů, svůj úspěch oslaví pizzou a zapije colou.

Výpravu sledovala se zatajeným dechem celá polská veřejnost a prostřednictvím SMS zpráv, jimiž vyjadřovala Jasiekovi Melovi své sympatie, se vybralo celkem 400 tisíc zlotých (asi 2,7 miliónu Kč), které poslouží na nákup moderních protetických pomůcek pro invalidní děti.