"Světový rekord padl dnes v 16:52. O minutu déle, než je současný rekord, vydrželo 15 lidí. Jsou to ale mrtvoly. Jeden soutěžící pak odešel, protože má rodinu, ostatní se rozhodli pokračovat dál do noci," řekla dnes za organizátory Kristina Vacková. Pořadatelé mají v zásobě další snímky, mezi nimiž jsou většinou samé filmové novinky.

Projekce mohou pokračovat do úterý do 14:00. "Někteří finalisté vyhrožují, že jsou zvyklí vydržet třeba sedm dní a sedm nocí. Prý tak běžně hrají počítačové hry," hrozila se pořadatelka, která dohlíží na regulérnost soutěže.

V pátek, kdy akce začínala, zasedlo do pohodlných křesel kina 250 lidí. Dnes mělo 15 vytrvalců zarudlé oči a pomačkané oblečení. "Jsou to mátohy, ale vydrželi. A letos ani nikdo nezkolaboval," uvedla Vacková. Při loňském ročníku omdlela těsně před ukončením rekordu jedna dívka. Na celý průběh akce dohlíželi zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den, která oznámí rekord centrále světových rekordů.

Vytrvalci stihli zhlédnout 33 celovečerních filmů, mezi nimiž byly i takové lahůdky jako druhý díl Tarantinova snímku Kill Bill nebo celovečerní debut Marka Dobeše Choking Hazard. Maratonci viděli všechny filmové žánry - od náročnějších snímků po komedie, thrillery i horory. Loni vydrželo v sále 14 vytrvalců přes 67 hodin.