Mísu o průměru 20 centimetrů přivezl do Británie v 50. letech minulého století otec prodávajícího, který byl u letectva a získal ji při službě na Blízkém východě. Od té doby se na ni prášilo na krbové římse a nikdo neměl ani potuchy, jakou má tato rodinná památka hodnotu.

Když nedávno došlo na prodej, odborníci z aukční síně Bonhams odhadli, že v aukci by mohla vynést až 50 tisíc liber (1,5 miliónu korun). Tato suma ale byla rychle překonána už po několika příhozech, které se nakonec zastavily až na částce 481 tisíc liber.

Světle zelená mísa pochází z období achaimenovské Persie, vyrobena byla podle odhadů ve čtvrtém nebo pátém století před naším letopočtem. Její přesná historie před přivezením do Británie není známa, ale podle odborníků je obdivuhodné, že se zachovala v takto perfektním stavu.

„Tato mísa je opravdu jedinečná. Podobná se na trhu objeví málokdy, jsou totiž velmi vzácné. Věděli jsme, že to je výjimečný předmět, ale nečekali jsme, že si v aukci povede tak dobře,“ řekla Madeleine Perridgeová z aukční síně Bonhams.