"O očích se říká, že jsou oknem do lidské duše," uvedl Gerrit Melles, šéf Institutu pro inovativní oční chirurgii. "Jejich prostřednictvím navazujeme bližší kontakty s ostatními lidmi, přesto ještě nikoho nenapadlo tento důležitý prostředek komunikace nějakým způsobem zvýraznit, dát jeho prostřednictvím okolí najevo svou individualitu," konstatoval autor metody nazývané Jewel Eye.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Nechali byste si do oka vpravit šperk?

Implantované tělísko je při operaci, která vyjde na 500 eur (asi 16 tis. Kč), zasazeno do vrchní vrstvy sliznice oka. Zákrok údajně nijak neovlivňuje kvalitu zraku a nevyvolává žádné zdravotní problémy. Kdykoli jej lze také bez problémů odstranit.  

Zvědavost převyšuje zájem

Unikátní metoda prý vzbudila zejména mezi příslušníky mladé generace značný ohlas. "Neustále nám volají zájemci, kteří by chtěli zákrok podstoupit, někteří přicházejí i s vlastními návrhy, čím své oči ozvláštnit," pochvaluje si Melles.

Jewel Eye si však zatím pořídilo jen sedm osob, některé z nich si navíc stěžují na reakce okolí.

"Sotva jsem proceduru prodělala, začala jsem toho litovat," řekla jedna z Mellesových klientek. "Už proto, že nejbližší mě považují za blázna a pro ostatní jsem terčem nechutných vtipů," vysvětlila.