Vědci ze súdánského ministerstva životního prostředí, DeeAnn Reederová z americké Bucknellovy univerzity a Adrian Garside z nevládní organizace Fauna & Flora International prováděli výzkum v rezervaci Bangangai, když v tom si Reederová náhodou všimla zvláštního netopýra.

„Moji pozornost okamžitě upoutalo jeho nápadné zbarvení s bílými pruhy a plochami. Bylo to očividně velmi zvláštní zvíře, předtím jsem takové neviděla. Hned jsem věděla, že to je životní objev,“ uvedla Reederová v tiskovém prohlášení k nálezu.

DeeAnn Reederová a Adrian Garside s netopýrem

DeeAnn Reederová a Adrian Garside s netopýrem

FOTO: DeeAnn Reederová, Bucknell University

Po návratu do USA Reederová zjistila, že netopýr je stejný jako ten, který byl chycen v roce 1939 v dnešní Demokratické republice Kongo a pojmenován jako Glauconycteris superba. Američanka a její kolegové si ovšem mysleli, že netopýr svojí charakteristikou do tohoto rodu nezapadá.

„Po pečlivé analýze jsme došli k tomu, že do tohoto rodu opravdu nepatřil. Charakteristika jeho lebky nebo křídel, jeho velikost, uši – v podstatě všechno neodpovídalo. Museli jsme proto vytvořit nový rod,“ dodala Reederová.

Kvůli jeho pruhům překřtili vědci nový druh na jezevčího netopýra

Kvůli jeho pruhům překřtili vědci nový druh na jezevčího netopýra

FOTO: DeeAnn Reederová, Bucknell University

Nový rod s názvem Niumbaha znamená „vzácný“ nebo „neobvyklý“ v zandštině, což je jazyk používaný v jihosúdánském státě Západní Equatoria, kde byl netopýr nalezen. Některá média ho kvůli jeho zbarvení přirovnávají k pandě, ale sami vědci se kloní spíše k podobnosti s jezevcem, jak je vidět především z pruhů na netopýrových zádech.

„Pro mě je tento objev významný, protože upozorňuje na biologickou důležitost Jižního Súdánu a naznačuje, že tato nová země má mnoho dosud neobjevených přírodních pokladů. Jižní Súdán toho mnoho nabízí a je v něm mnoho k ochraně,“ uvedl Matt Rice, ředitel pobočky Fauna & Flora International v Jižním Súdánu.