„Každý den spořádá až kilo zvěřiny. Jeho zdravotní stav ho vůbec v ničem neomezuje, je absolutně zdravý, jako kdyby žil ve volné přírodě. Od října David vyrostl, zmohutněl a přibral asi pět kilogramů,“ popsal zdravotní stav rysa vedoucí stanice Petr Juha. Kost je prý perfektně srostlá a David je ve výborné formě.

„Museli jsme vyjmout extenční drát, který přidržoval zlomenou kost a v těle by v dalších měsících zlobil,“ upřesnila veterinářka Šárka Janásková a její kolegyně Barbora Součková dodala, že Davida čeká ještě jeden podobný zákrok, při kterém mu musí vyjmout ještě kovovou destičku, která drží patní kloub.

Poraněný rys

David krátce poté, co se ocitl ve stanici pro handicapovaná zvířata

FOTO: Národní park Šumava

Do volné přírody se ale David už nevrátí. Do Klášterce se dostal, když ještě neuměl sám lovit, ale protože se o něj kvůli vážnému zranění a následné operaci museli ve stanici starat ve dne v noci, zvykl si na péči člověka v ten nejméně vhodný okamžik.

„Bereme to jako daň za to, že jsme mu zachránili život,“ konstatoval Juha s tím, že rys se natrvalo stane ozdobou klášterecké stanice. Zájemci se na něj mohou přijít podívat každou středu od 9 do 14 hodin, což je návštěvní den.

Odchyt zraněného rysa

Odchyt zraněného rysa

FOTO: Národní park Šumava