Rietze se na fotografování aktivních sopek specializuje a objíždí kvůli tomu celý svět. Výběr japonského vulkánu Sakuradžima je logickým krokem. Tato sopka, která leží na jihu Japonska, je totiž od roku 1955 nepřetržitě aktivní a každý rok na ní dojde ke stovkám až tisícům erupcí. V její blízkosti proto byla zřízena stanice, která monitoruje aktivitu sopky.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Archivní záběry z monitorovací stanice u Sakuradžimy

Fotografie pořídil 45letý Němec už v únoru, kdy u sopky strávil pět dní. Na svůj moment si musel trpělivě počkat, jak vysvětlil na své webové stránce. Sopka totiž několik hodin pouze chrlila kouř a už se zdálo, že odejde s prázdnou. Pak ovšem přišla zhruba dvacetisekundová erupce, při které se objevily i blesky.

Blesky podle odborníků vznikají hlavně při erupcích, při kterých je společně s popelem vyvrhováno malé množství lávy.

Blesky podle odborníků vznikají hlavně při erupcích, při kterých je společně s popelem vyvrhováno malé množství lávy.

FOTO: Profimedia.cz

„Čekal jsem u sopky už čtvrtým dnem. Cítím se výjimečně, když vím, že něco tak krásného zažilo na vlastní kůži jen velmi málo lidí. Nikdy nezapomenu na chvíle, kdy jsem byl obklopen jedovatými výpary, kdy jsem cítil žár tekoucí lávy a slyšel hluk, který byl hlasitější než startující letadlo,“ řekl Rietze v rozhovoru pro Daily Mail.

Erupce, kterou fotograf zachytil, trvala jen 20 sekund.

Erupce, kterou fotograf zachytil, trvala jen 20 sekund.

FOTO: Profimedia.cz

Rietze zároveň dodává, že být tak blízko žhavé lávy nepovažuje za nebezpečné. „Při honění se za erupcemi jsem měl méně nehod, než při zdolávání normálních hor. Je to úžasná a také jedinečná zábava,“ dodal fotograf.

Blesky vznikající při sopečných erupcích jsou odlišné od těch, které vidíme při klasických bouřkách. Vědci stále nejsou schopni s určitostí vysvětlit jejich původ. Pouze předpokládají, že mají souvislost s elektricky nabitými částicemi vyvrhovaného popela, které během erupce reagují s atmosférou, jak pro Daily Mail vysvětlila britská geoložka Sue Loughlinová.

Martin Rietze cestuje kvůli sopkám po celém světě.

Martin Rietze cestuje kvůli sopkám po celém světě.

FOTO: Profimedia.cz