První hodina kvantové fyziky v novém semestru nabírala několikaminutové zpoždění, když v tom zhasla všechna světla. Po chvíli se rozsvítily jen reflektory nad pódiem a v jejich záři se za doprovodu rapové písně objevil profesor Hughes.

Místo klasického a nudného úvodu do předmětu následovala pětiminutová bizarní scénka. Hughes se bez jakéhokoli vysvětlení svlékl do spodního prádla a oblékl si černé kalhoty, mikinu a sluneční brýle. Sedl si na židli, se zakrytou hlavou se skrčil a takto bez hnutí setrval následující dvě minuty.

Pokud chcete pochopit kvantovou fyziku, musíte se obnažit až na kost, vymazat z hlavy všechny nesmysly a začít nanovoEmlyn Hughes

Na pódiu se objevily dvě postavy oblečené jako nindžové. Na připravené židle položily dvě plyšová zvířátka, zavázaly jim oči a jedno z nich propíchly mečem. Mezitím na plátně běžely záběry z teroristického útoku na New York nebo Kubrickova filmu Dr. Divnoláska.

Některé studenty urazil

Po téměř pěti minutách od začátku „představení“ Hughes vstal, vytáhl z tašky mikrofon a poprvé promluvil k nervózně se smějícím studentům. „Pokud chcete pochopit kvantovou fyziku, musíte se obnažit až na kost, vymazat z hlavy všechny nesmysly a začít nanovo. Vše, co jste se dosud naučili, vás na tohle nemohlo připravit,“ prohlásil neortodoxní profesor.

Studenty profesorův výstup zaskočil, někteří se ale cítili i uraženi. Mohly za to především záběry z útoku na Dvojčata. „Myslím, že to bylo přes čáru,“ řekl student Andrew Stoughton, jehož otec ve Světovém obchodním centru pracoval, ale v osudný den do práce nešel.

Nebylo to poprvé

Několik studentů si profesorův výstup natočilo na své telefony. Videa poté zveřejnili na internetu a průběh hodiny se tak dostal i k vedení univerzity. Tiskový mluvčí univerzity Robert Hornsby uvedl v prohlášení otisknutém deníkem Columbia Spectator, že univerzita respektuje akademickou svobodu projevu, ale případem se zabývá.

Podle stejného deníku se nejedná o první Hughesův výlet mimo standardní osnovy. V roce 2011 studentům ukazoval nahé fotky návštěvníků hudebního festivalu ve Woodstocku.