"Nevíme, jak se Filipovi předměty do žaludku dostaly. Nedá se ale vyloučit, že řadu z nich do bazénu v naší zoo naházeli návštěvníci. Podobně jako o lachtana jsme v minulosti přišli o chovnou samici tučňáků, v jejímž žaludku jsme po úhynu objevili dvacet mincí," uvedla Lada Sedláčková, mluvčí liberecké zoo.

Filip žil v Liberci od prosince 1999 a letos v lednu se kvůli rekonstrukci bazénu spolu se dvěma samicemi přestěhoval do pražské zoo. Azyl našli v pavilonu hrochů, který je mimo návštěvnické trasy. "Zhruba před třemi týdny se u lachtana začalo projevovat nechutenství a v posledních 14 dnech téměř nepřijímal potravu, hubnul a byl apatický," vysvětlil ředitel pražské zoo Petr Fejk.

Filipova smrt je velká ztráta

Odborníci ve střevech zvířete zjistili bakteriální infekci, kterou léčili antibiotiky. Filipův stav se však stále zhoršoval. V pondělí veterináři a ošetřovatelé z liberecké zoo lachtana odchytili a vyšetřili. Jejich podezření na velké množství předmětů v žaludku potvrdil rentgen.

V úterý se Filip podrobil operaci na veterinární klinice, při níž mu lékaři předměty ze žaludku odstranili. Dvouhodinovou operaci lachtan nepřežil, nastala u něj zástava srdce. "Filipova smrt pro nás znamená velkou ztrátu, bylo to milé zvíře. Opravený bazén pro lachtany otevřeme v Liberci letos v říjnu a pokusíme získat jiného samce," shrnula Sedláčková.

Pitva provedená ve Státním veterinárním ústavu v Praze odhalila, že šestiletý lachtan Filip zemřel na srdeční selhání způsobené dlouhodobějším vyčerpáním. Výrazné změny na sliznici žaludku prokázaly špatný vliv spolykaných předmětů na jeho trávení.