Pravidla k vytvoření seznamu jsou jednoduchá. Můžou do něj být zařazení ti kandidáti, u nichž je pravděpodobné úmrtí v daném roce. Zároveň musí být tak známí, aby o jejich smrti informovala britská média. Jejich sláva ovšem nesmí vyplývat z faktu, že brzo zemřou.

Žebříček je sestavován pravidelně už od roku 1987, jeho autoři se ale nemohou pochlubit zrovna velkou úspěšností. V loňském roce se strefili ve 12 z 50 případů, v roce 2011 pak pouze v sedmi. V roce 1991 dokonce vyšli naprázdno. I tak je ale jistě nepříjemné, když člověk v seznamu najde své jméno.

Hugo Chávez i George Bush st.

Není překvapením, že někteří jedinci se v seznamu objevují opakovaně. Fidel Castro letos „slaví“ jubilejní desátou účast, herec Kirk Douglas dokonce jedenáctou a rekordmanem je slavný vlakový lupič Ronnie Biggs, který se v žebříčku objevil celkem třináctkrát. Letošními „nováčky“ jsou pak například Hugo Chávez nebo George Bush starší.

Jisté zlehčení se objevuje v popisu některých kandidátů. Prince Philipa, vévodu z Edinburghu, označili autoři žebříčku v narážce na jeho necitlivé výroky jako „příležitostného rasistu“. Margaret Thatcherová pak není v seznamu uvedena jako „Železná lady“, ale jako „Zlodějka mléka“. Je to připomenutí přezdívky, kterou získala jako ministryně školství po kontroverzním zrušení mléka zdarma pro děti do 11 let.