„Jde a unikátní případ, na jehož začátku byl několik metrů dlouhý drát a na konci málem dva mrtví jeleni. Drát z ohradníku si jeden z nich namotal do paroží tak nešikovně, že jej nemohl sundat,“ řekl Právu vedoucího zdejšího územního pracoviště Správy NPŠ Ctirad Moulis.

Protože je doba jelení říje, kdy jeleni soupeří o přízeň laní, nevyhnul se souboji ani jelen s  drátem v paroží. Svůj souboj však i z důvodu tohoto handicapu prohrál a přišel o život. Drát zamotaný v paroží ale málem stál život i druhého jelena, který v souboji zvítězil. Potom, co jeho soupeř klesl na zem, se zamotal svými parohy do drátu tak nešťastně, že se od něj nemohl odpoutat.

Jelen, který souboj vyhrál, se do drátů v paroží svého soka zamotal.

Jelen, který souboj vyhrál, se do drátů v paroží svého soka zamotal.

FOTO: Archiv NPŠ

Naštěstí si drátem spojených jelenů všiml lesník Miloslav Kos a okamžitě zorganizoval akci záchranu zvířete. „Viděl jsem tu neobvyklou scénku asi na sto metrů. Jeden jelen ležel, druhý nad ním byl skloněný. Bojoval, zápasil, trhal hlavou, ale nikam neutíkal,“ popsal tragický souboj Kos.

Protože jelen nejevil žádné známky zranění, přijel na místo odborník, který zvíře uspal, a lesníci mu kleštěmi drát z paroží vystříhali. Jelen po probuzení odešel zpátky do lesa.

Po probuzení se jelen vrátil do lesa.

Po probuzení se jelen vrátil do lesa.

FOTO: Archiv NPŠ