Mladí lidé z hnutí "Odnodolščiki" plavidlo pro malé kotě sami připravili. Upozorňovali tak opakovaně na nedostavěné byty, jejichž výstavbu zaplatili, nastěhovat se ale nemůžou. Podvedení drobní investoři tvrdí, že z nich již roste "armáda" a stát se o ně nezajímá. Podle serveru Newsru.com je jich na 80 000 tisíc.

"Nechtějí slyšet o našich problémech a našim prohlášením se vysmívají," napsali na svém webu Odnodolshiki.ru. Stratosférický balón se zrzavým koťátkem vystoupal během dvou hodin do výšky 36 kilometrů a pak začal klesat. Snesl se 200 kilometrů daleko od místa startu. Sestup trval hodinu a čtyřicet minut.

Po celou dobu letu podvedení investoři balón kontrolovali ruským systémem navigace družic GLONASS. Každou minutu přicházely údaje o poloze a výšce lodi, také o teplotě v kabině "kosmonauta" i venku. Celý let snímaly zabudované kamery, jedna během letu vypověděla službu. Konstruktéři sestrojili kočičce speciální tlakovou kabinu, kterou vložili do polystyrenové krabice. Kotě jménem Lapka se vrátilo na zem v pořádku.