Drobného pavouka označovaného jako Cicurina venii objevila bioložka a konzultantka projektu Jeana Krejcová z organizace Zara Environmental poté, co zhruba před týdnem déšť na staveništi odkryl jeho téměř dvoumetrovou noru.

Pavouk z rodu pacedivečka patří v přírodě k opravdovým vzácnostem. Za poslední tři desetiletí je to teprve druhý známý případ, kdy ho někdo spatřil, jak uvedl pro televizi WZVN Josh Donat z texaského ministerstva dopravy.

„Jsme tím objevem naprosto nadšeni. Navíc je pravděpodobné, že v té díře je ještě další exemplář,“ svěřil Donat.

Pauza na dobu neurčitou

O něco menší nadšení Donat projevil, když přišla řeč na pozastavení silničního projektu, který by měl v oblasti kolem města San Antonio výrazně ulehčit rušnému provozu. Stavba se rozběhla v dubnu letošního roku a podle plánu měla být dokončena příští rok v létě. Nyní je ovšem její dokončení přesunuto na dobu neurčitou, takže ačkoli pavouk není jedovatý, spoustu řidičů nejspíš otráví.

„V mezičase pracujeme na náhradním řešení, abychom stavbu mohli dokončit,“ přiznal Donat. O tom, jak nález pavouka ve výsledku ovlivní celou oblast, musí nyní rozhodnout Americký úřad pro rybolov a ochranu přírody ve spolupráci s Federální správou dálnic.