Nápad sestrojit si vlastní podvodní plavidlo prý přišel zcela nečekaně před několika lety, když mu jeden z přátel přál k narozeninám naplnění snů. Chiruk, který žije celý život u moře, si uvědomil, že vždy snil o vlastní ponorce. Od snu ke skutečnosti vedla náročná dvouletá cesta plná plánování a sestrojování, na jejímž konci se podnikatel může pochlubit vlastní miniponorkou.

“Můj první dojem byl neuvěřitelný. Cítil jsem se, jako bych létal ve vesmíru. Až do noci jsem se nemohl uklidnit. Byla to taková euforie, že to nemohu ani popsat,“ popsal Chikur dojmy ze své první plavby agentuře Reuters.

Ponorka ho vyšla na 12 500 amerických dolarů, tedy v přepočtu přibližně na 240 000 korun. Svou investici chce patřičně zúročit a koníček proměnit ve výnosný byznys. “Mám v plánu vyladit ji do takového stavu, že bude moci dělat ve vodě akrobatické manévry. Pak se pokusím vyrábět ponorky a prodávat je nebo půjčovat. Pro 2, 3 až 5 lidí,“ dodal.

Zádrhel se ale přece jen našel doma. “Celá rodina se o něj bojí. Je to nebezpečné, je na otevřeném moři, není s námi, je pod vodou, nevidíme ho a ani neslyšíme. Ale má to rád. Miluje to, že kolem něj ve vodě nikdo není. Je to pro něj forma odpočinku,“ svěřila se dcera Oksana s tím, že její matka ze strachu zatím neviděla ani jediný manželův ponor.

Podnikatele teď ale trápí jiné problémy. Prvním zásadním úkolem v jeho cestě za bohatstvím totiž bude dostat oficiální povolení a registraci ponorky od ukrajinských úřadů, a to prý může trvat velmi dlouho.