"Stavba trvala dva týdny. Vždy po směně jsem vzal kolečka a vozil sníh někdy až do setmění z vlastní zahrádky i od sousedů. Ještě štěstí, že byli vstřícní. Vločky pak jsem za mrazu kropil vodou a rukama uplácával," popisuje vznik velestavby její tvůrce Jaromír Vavroš.

Kočka o dvacet centimetrů převyšuje pět metrů, dalších šedesát centimetrů mají plechové uši. Stavitel navozil neuvěřitelných dvacet tun sněhu.

Kočka láká k posezení

Za předlohu si vzal fotografii kočičího mazlíčka příbuzné. Sněhová kočka navíc uvnitř skrývá překvapení - schůdky vedoucí k posezení pro deset lidí.

"Děti z místní školy byly naprosto nadšeny, už jsem tady také měl partu známých," vypráví 49letý sněhový sochař a s obavami sleduje stále sílící sluneční paprsky. "O víkendu jsem kočku dodělal a dnes už určitě několik metráků sněhu odtálo. Už moc dlouho nevydrží."

Mnoho lidí uchvátil už předloni, kdy postavil sedmimetrové iglú. Další plány prý nemá. Dokonce je přesvědčený, že nic dalšího ze sněhu už nepostaví. "Táhne mi na padesát, k takovému věku se něco tak bláznivého snad ani nehodí," omlouvá se.