Dokumenty související se smrtí Brita Gordon Heatona opomenul předat pravděpodobně poslíček. Minulý listopad byly listiny objeveny v krabici se ztrátami a nálezy v birminghamském autobusovém depu a nálezci dlouho váhali, jak s nimi naložit.

Smutní rodiče tehdy vůbec neobdrželi telegram oznamující, že jejich syn zahynul. Když se však nikdy nevrátil z války, byli nuceni předpokládat, že byl pravděpodobně zabit. Dojatí řidiči autobusů, kteří dokumenty objevili, okamžitě spustili pátrací akci po příbuzných zabitého vojáka, aby tak získali finálně odpověď na nikdy nezodpovězenou otázku.

Gordon Heaton přišel o život v roce 1945 ve věku 21 let.

Gordon Heaton přišel o život v roce 1945 ve věku 21 let.

FOTO: fotobanka Profimedia

Bizarní shodou okolností, vojákův prasynovec David Hall (51), v době nálezu zrovna zkoumal rodokmen své rodiny a narazil na novinku na webu deníku National Express, která oznamovala nález dokumentů spojených se smrtí jeho příbuzného. Nyní byl rodině dopis i s poslední vůlí konečně předán rodině.

Hall začal hledat informace o svém příbuzném, kterého nikdy nepoznal, v době, kdy usilovně pečuje o svého vážně nemocného dědečka Johna Heatona - bratra zabitého vojáka.

"John je na tom bohužel velmi špatně, pravidelně ho v nemocnici navštěvuji. Jsem velmi rád, že se nám podařilo toto zjištění udělat, ale je mi líto, že jeden z mých příbuzných zahynul při boji za svou zemi ve věku 21 let. Byl bych radši, kdyby tu byl dnes s námi," uvedl David, který svému dědovi o zjištění zatím neřekl. Věří však, že se jeho zdravotní stav zlepší natolik, aby mu mohl pomoci zodpovědět jednu z největších otázek jeho života.