“To vidím poprvé v životě, vypadají vážně divně. Fakt zvláštně, skoro mám chuť je sníst. Připomínají mi nějaké bobule,“ diví se návštěvníci pláží, které už několik dní okupují miniaturní fialoví živočichové. Havajské televizi KHON 2 několik z nich řeklo, že nic takového na pobřeží nikdy v minulosti neviděli.

Nad houfy fialových drobných tvorů si lámou hlavu i odborníci. Ti sice shodně tvrdí, že jde o larvy dosud nespecifikovaného druhu kraba, o důvodech jejich masivního výskytu na havajských plážích však jen spekulují. S největší pravděpodobností prý jejich ulity naplnilo rozbouřené moře vzduchovými kapsami, kvůli nimž se nemohli potopit zpět do hloubky, a malí živočichové se tak vyplavili na pevninu.

“Právě teď jsou ve své rané fázi, aby z nich vyrostli krabi, potřebovali by projít ještě dalším vývojem,“ řekl televizi KHON 2 biolog z Akvária ve Waikiki Norton Chan. Experti dále tvrdí, že zatím netuší, o jaký druh kraba přesně jde. Několik larev si proto nechávají v laboratořích na zkoumání. Během něj chtějí pozorovat jejich růst a přesněji je klasifikovat.

Milióny fialových larev, které stále zůstávají na pobřeží ostrova, nemají podle nich ale bohužel žádnou šanci na přežití.