Soudci si stěžují, že pláště, v nichž musí při soudních líčení trávit řadu hodin, jsou vyrobeny z nevhodného materiálu. Oděvní podnik OP Prostějov proto představil sedm typů nově pojatých talárů. Liší se jak střihově, tak materiálově.  

"Současné taláry neumožňují, aby se v nich dalo v pracovně snesitelných podmínkách soudit. V zimě v nich je zima a v létě přílišné teplo," uvedl předseda hradeckého soudu Milan Bořek.

Černá barva převládá

S tím se OP Prostějov podle slov Bořivoje Kluga, ředitel designu pánské konfekce, vyrovnal  použitím lehkých a prodyšných materiálů. Při té příležitosti zapracovali i designéři, kteří sedm návrhů, provedených v pánské i dámské verzi, navrhli ve výrazně nových podobách.

Na všech návrzích převládá černá barva, některé modely jsou ale zdobeny modrou, či jasně červenou barvou. "Při tvorbě jsme respektovali předpisy ministerstva spravedlnosti," řekl Klug.

Soudci známkovali

Přihlížející hradečtí soudci měli možnost vyjádřit, který model by se jim nejvíce zamlouval. Všichni dostali barevné fotografie a jednotlivé návrhy hodnotili známkami jako ve škole. Převládl mezi nimi konzervatizmus, většinou totiž dávali nejlepší známky typům bez výrazných barevných doplňků.

Podle Bořka je velmi nejisté, zda by nové taláry zaplatilo jako pracovní oděv ministerstvo spravedlnosti. "Nejsou na to rozpočtové prostředky, takže na zdejším pracovišti bylo rozhodnuto, že případný nákup si zaplatí soudci ze svého. Jiný problém je, jak by se v budoucnu financoval nákup talárů pro přísedící," řekl. Talár z nového materiálu by přišel asi na čtyři tisíce korun.

OP Prostějov si však nenechala ujít příležitost předvést i ukázky své konfekce. Uspořádal proto nejprve krátkou módní přehlídku civilních obleků. Podle Kluga jde o oblečení, vhodné pod taláry.