Ostrovní šampión v běhu pozadu Garret Doherty (33) překonal svůj dřívější rekord při obhajobě svého titulu. Druhého běžce v pořadí navíc porazil o více než jednu minutu.

"Jsem nadšený, že jsem si udržel titul, a navíc překonal svůj osobní rekord," uvedl Doherty, který se do svérázného sportu zamiloval teprve před třemi lety. Začal s tím zcela mimoděk, když se při joggingu rozhodl běžet chvíli pozadu, aby se tak vyhnul slunečním paprskům, které mu neustále oslňovaly obličej.

"Je to osvobozující, a navíc to má obrovské zdravotní výhody. Je to pro tělo daleko lepší než běh popředu, protože nohy dopadají daleko jemněji," tvrdí 33letý nadšenec.

"Hodně lidí se chce ujistit, jestli správně vidí, když běžím pozadu. Pokřikují na mě, že běžím špatným směrem. Ale kdo může tvrdit, že já běžím špatným směrem a všichni ostatní tím správným?" čertil se Doherty, který se snaží protlačit svůj sport na olympijské hry a získává peníze na pořádání světového šampionátu.

A ačkoliv je nebezpečí pádu značně vyšší než při standardním běhu, Doherty tvrdí, že za celé tři roky upadl jen třikrát - přímo na své pozadí.