Sawyer, který si vyrazil na kapry, se nejdříve domníval, že chytil hnědého karase stříbřitého. Při bližším prohlédnutí ryby však zjistil, že má hlavu plotice, tělo a ploutve karase zlatého a řitní ploutev cejna. Nadšený rybář, který pracuje jako editor rybářského magazínu Angling Times, se s rybou vyfotografoval a následně ji vypustil zpět do jezera.

"Snímek jsem ukázal velkému počtu biologů a domnívají se, že je ryba jednoznačně výsledkem smíšeného rodičovství. Už jsem chytil tisíce a tisíce ryb, ale něco takového jsem zatím opravdu neviděl. Je to pořádná podivnost," smál se Sawyer.

Ryba je jakousi mutací plotice, karase zlatého a cejna. Avšak ani jednotlivé části těla nevypadají přesně tak, jako vypadají u zmíněných druhů.

Ryba je jakousi mutací plotice, karase zlatého a cejna. Avšak ani jednotlivé části těla nevypadají přesně tak, jako vypadají u zmíněných druhů.

FOTO: BNPS (Bournemouth News and Picture Service)

"Hlava ryby připomíná nejvíce plotici, jen tlama není úplně přesná. Má tělo běžného karase zlatého a řitní ploutev vypadá jako od cejna," uvedl ekolog a specialista na ryby Paul Garner s tím, že ryba je asi opravdu jediná svého druhu. Ocasní ploutev navíc podle biologa patří druhu karas, který se běžně v britských vodách nevyskytuje, a tak jeden z rodičů ryby musel být do jezera vypuštěn z akvária či soukromého jezírka.

"Do genetiky této ryby musela v nějaké fázi zasáhnout i kaprovitá ryba a tato hybridní ryba je výsledkem. Hlava je kaprovitá, zbytek ryby však už ne," dodal Garner.