Návštěvníci hor mohou nyní obdivovat bezmála třímetrové sochy nejen na Javorovém, ale také na Pustevnách v Beskydech, na Horních Mísečkách v Krkonoších, na kopci Ostružná v Jeseníkách a také na šumavském Zadově.

"Letos jsme postavili více soch než za všechny předchozí ročníky dohromady," pochvaloval si organizátor akce Miroslav Hrabal z rožnovského Art centra DAGI.

Dodal, že v předchozích letech zdobily sněhové výtvory pouze Pustevny v Beskydech. Důvod letošního rozšíření akce i na další místa České republiky je podle něj zcela prostý.

"Chceme zvýšit prestiž sochařství a přiblížit tento zajímavý umělecký obor většímu počtu diváků," tvrdí Hrabal.

Práce na tři dny

Vyrobit sněhovou sochu je pro výtvarníka mnohem jednodušší, než  z klasického materiálu. "Výroba tak velké sochy z kamene trvá celý rok, tady to zvládneme za necelé tři dny," řekl. Proto autorům nemusí být tak líto, že jejich díla za několik týdnů roztají a zůstanou po nich jen fotografie. "Aspoň uvolní místa dalším, které zde vyrostou zase za rok," dodal Hrabal.

Podobné sochařské akce se s velkým ohlasem pořádají v alpských zemích, v Japonsku, Číně a Kanadě.

"Vyprávění o těchto akcích nás přivedlo na myšlenku uspořádat něco podobného i u nás," říká Hrabal s tím, že v západní Evropě dokonce existuje svaz sochařů, kteří se právě na sněhové sochy specializují.

Invalidní kosmonaut

Turisty a lyžaře, kteří i přes velmi nepříznivé počasí v neděli dorazili na vrch Javorový, mohla upoutat například socha kosmonauta na invalidním vozíku. Její autor, výtvarník z Rožnova pod Radhoštěm Petr Šesták své dílo nazval Cosmo"n"out.

"Je to obraz naší budoucnosti. Možná jednou budeme všichni na invalidním vozíku a ve skafandru, protože se na Zemi nebude moci dýchat," řekl Právu u svého výtvoru Petr Šesták, který výrobě pozoruhodné sochy věnoval tři dny.

"Dnes už jen musíme vyhladit poslední detaily. Jenom škoda, že nám nepřeje počasí, strašně fouká vítr," řekl Šesták.

Jednu ze soch na Javorovém vytvořil i organizátor akce Miroslav Hrabal. Výjevem ukřižované ženy, Kristy,  prezentuje poněkud svérázný pohled na křesťanství. "Jsem si vědom toho, že jde o kontroverzní téma. Zatím jsem se ale s žádnými negativními reakcemi nesetkal," řekl Hrabal.