"To víte, že mě to mrzí, opravdu jsem se těšil, docela jsem byl i v dobré formě, myslel jsem, že zlepším svůj traťový čas. Ale teď těch deset dnů je mizerných a já nemám odvahu to běžet. Takhle v tréninku bych si to možná dovolil, ale závodit ...  Problém je, že tohle je závod. A ať je to jak je to, vždycky soutěžíte a vždycky jdete na doraz. A to není dobré, když nejste ve formě. Příští rok, pokud budu v pořádku, tak určitě zdejší závod poběžím," řekl Právu Vladimír Špidla.

Ke startu se nenechal zlomit

Na cestu si premiér pro jistotu nebral ani sportovní vybavení. "Dres jsem si nevzal, protože kdybych si ho vzal, tak bych určitě běžel. A přece jenom si myslím, že by to nebylo rozumné," přiznal Špidla.

Pořadatelé závodu ho pak zaskočili, když mu věnovali japonské speciální běžecké tenisky, ve kterých běhá i americký prezident George Bush. Špidla si je vyzkoušel, ale nenechal se zlomit ani k exhibičnímu startu. 

Po kolapsu již kondičně běhá

Premiér však potvrdil, že navzdory nedávnému kolapsu již opět běhá. "Už jsem to opatrně zkoušel. Zdá se mi, že jsem docela v pořádku. Ještě ale musím mít tak půl týdne klid a pak začnu znovu. Když to dobře půjde, tak poběžím půlmaratón na konci března v Praze. Sem na závod jsem přijel, protože se mi tu opravdu líbí. Říkal jsem si, že se alespoň podívám a předám medaile, tak abych podpořil organizátory něčeho, co považuji za opravdu dobré."

Místo ochranky francouzská pěchota

V nepřehledných hloučcích kolem startovního pole se Vladimír Špidla nechal mezi lidmi vidět s novou ochrankou. Bodygardi v tmavých dlouhých kabátech se chvílemi jakoby do země propadli.

"My si ho ohlídáme sami," pravil jeden z přihlížejících diváků. A kolem premiéra se hned natlačili uniformovaní vojáci s nabitými flintami. Jako osobní strážci tak vystupovali muži z asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty. Těm premiér i zavelel k palbě, když startoval hlavní závod Rohálovské desítky.