„Když jsem poprvé ucítil polibek své dcerky, rozbrečel jsem se. Byly to slzy štěstí nad tím, jak úžasný to byl zážitek po tak dlouhé době, kdy jsem nic necítil,“ řekl na tiskové konferenci Wiens.

Nyní 25letý Wiens se vážně poranil v roce 2008 při natírání kostela. Spadl totiž na dráty elektrického vedení a kompletně si spálil obličej. Nenávratně přišel o zrak a zdálo se, že těžkým zraněním podlehne. Nestalo se tak a v roce 2011 jako první ve Spojených státech dostal zcela nový obličej.

Podle týmu chirurgů z nemocnice Brigham and Women's Hospital (BWH), kteří se na transplantaci celého obličeje podíleli, se Wiens zotavuje neuvěřitelně dobře a dá se u něj čekat ještě další zlepšení. Podle agentury Reuters navíc stále dochází na rehabilitační terapie v Texasu, kde žije se svou dcerou.

Video

Expirované video

První Američan s transplantovaným obličejem se počátkem května 2011 ukázal na veřejnosti. Zdroj: Reuters

„Podle všeho neměl tak otřesná zranění přežít, ale přežil. Vysoký stupeň citlivosti mu bránil v přijetí transplantátu od vhodného dárce, přesto ho přijal. U všech transplantovaných se navíc očekává odmítnutí, on je ale jediný pacient, u kterého k němu nedošlo, a to i navzdory imunitě snížené na minimum,“ řekl český plastický chirurg Bohdan Pomahač, který proslul jako "ten, kdo vrací lidem tváře". [celá zpráva]

Lékaři nyní doufají, že bude Wiens brzy připravený dostat zubní implantáty, které by mu pomohly zlepšit i schopnost mluvit.