Smeets tvrdí, že je první člověk, kterému se něco podobného podařilo. Splnil tak pradávný sen mnoha lidí, když ke svému letu nepoužil žádné trysky. Spolehl se pouze na vlastní ruce a speciální konstrukci s využitím bezdrátových pohybových senzorů a smartphonu.

Video ze svého letu nad Haagem v úterý vložil na internet, téměř okamžitě tím ale vyprovokoval kontroverzi. Mnoho diváků videa si totiž pevně stojí za názorem, že jde o podvrh. Na to ale 31letý konstruktér podle deníku Daily Mail zareagoval, že jeho let není výsledkem žádného druhu magie, jen nápaditého inženýrství.

Detailně propracovaný projekt

Křídla s plochou 18 metrů čtverečních v sobě mají zabudované malé bateriemi poháněné motorky, které fungují jako „zesilovače“ pro letcovy ruce. Díky pohybovým senzorům a akcelerometru tak umožňují mávání, kterého by jinak nebyl jediný člověk vzhledem k velikosti křídel schopen.

„Už jako malý kluk jsem byl ohromen průkopníky létání a vynálezci jako byli například Otto Lilienthal nebo Leonardo da Vinci,“ uvedl Smeets, pro kterého byl víkendový let splněným snem a naprosto neuvěřitelným zážitkem.

Video

Smeets pečlivě dokumentoval celý proces, jak vznikala jeho křídla. Zdroj: Youtube.com

Jeden uživatel internetu však narazil na některé nesrovnalosti ve Smeetsově životopisu a jednoznačně tak odsoudil video s tím, že jde o podvod.

Nizozemec však natočil video, které dokumentuje osm měsíců trvající projekt, kdy křídla budoval.

Pověst o Íkarovi

Spojení Smeetse s bájným Íkarem není náhodné. Tato postava z řecké mytologie se proslavila právě ručně zhotovenými ptačími křídly. Na nich Íkaros spolu se svým otcem stavitelem a vynálezcem Daidalem prchali z Kréty do rodných Athén.

Protože ale byla křídla z peří a vosku, mladého letce, který neuposlechl otcovy instrukce, stihl tragický osud. Příliš se přiblížil slunci, vosk se roztekl a Íkaros se zřítil do moře. Smeetse ale při létání naštěstí zatím podobný konec nepotkal.