"Během ve spodním prádle chceme dát najevo, že máme rádi fair trade a jsme hrdí na to, že jej nakupujeme," uvedl k akci Tomáš Bílý z pořadatelské organizace NaZemi. "Chceme také ukázat, že pod souslovím fair trade si dnes už lidé nemusí představovat jen kávu, čokoládu nebo čaj," dodal Bílý.

Do běžeckého happeningu s názvem Běžím za Fairtrade! se zapojilo asi 25 lidí mezi 18 až 35 lety.

Účastníci s transparenty se svlékli do spodního prádla před sochou svatého Václava a poté několikrát oběhli střední část Václavského náměstí. Spodní prádlo, které běžci na happening oblékli, bylo ušito z bavlny certifikované Fairtrade a BIO.

Mnozí z drobných pěstitelů díky účasti v systému fair trade ztrojnásobili svoje výdělky a postavili ve svých komunitách školy či studny. "Někteří lidé říkají, že ať kupujete, co kupujete, stejně je to jedno. Myslí si, že se špatnými životními podmínkami lidí v rozvojových zemích nemohou nic udělat. Ale to je omyl nebo výmluva. Často máme na výběr a můžeme si vybrat zboží vyrobené v lepších podmínkách. A tím podpořit jeho výrobce," říká Miroslav Plachý z Poděbrad, jeden z účastníků happeningu.