Za originálním řešením krize stojí místní úřady a nezisková organizace pro uživatele marihuany Asociación Barcelonesa Cannábica De Autoconsumo (ABCDA). Díky tomuto projektu by měla španělská vesnice Rasquera za pronájem 15 hektarů půdy počínaje červencem 2012 dostávat měsíčně 54 170 eur (1 347 000 korun).

Navíc by tak mělo vzniknout na 40 nových pracovních míst, což rozhodně není ve vesnici s 900 obyvateli zanedbatelné číslo. A nejen to, podle místního starosty Bernata Pellisy by se měla vesnice zbavit i mafie a černého obchodu spojeného právě s marihuanou.

Odvážný plán rozvířil debaty

Projekt je pod drobnohledem katalánské regionální vlády a nejvyšší státní zástupce v zemi zkoumá, nakolik je připravovaný plán legální. Španělské zákony totiž umožňují pěstování a konzumaci marihuany pouze pro osobní potřeby. Obchodování s ní je ale nezákonné a může být potrestáno až šesti lety vězení.

Každopádně jde o ožehavé téma, není tedy divu, že záměr vesnice Rasquera rozpoutal debaty. Mluvčí ABCDA Marta Suarezová kritikům oponuje, že rozhodně nejde o obchodně zaměřený projekt.

Asociace uživatelů se sídlem v Barceloně má 5000 členů a množství pěstovaného konopí musí odpovídat pouze jejich potřebám. Ti mohou podle pravidel týdně spotřebovat maximálně 27 gramů, ať už ze zdravotních důvodů nebo jenom pro zábavu.

Pole podléhá přísnému utajení

Starosta Bernat Pellisa se navíc brání tím, že náročný projekt odráží přání občanů.

„Lidé jsou v ulicích a my je musíme vyslyšet. Je to historický moment,“ uvedl pro agenturu Reuters Pellisa. Podle průzkumu vesničané pěstování marihuany opravdu uvítali, pokud ovšem tato iniciativa zůstane v mezích zákona. Shodují se na tom nezávisle na věku.

Projekt, který ještě oficiálně nedostal zelenou, by se ovšem měl rozjet každou chvílí. Nejenže už na něj bylo vynaloženo 36 000 eur (895 000 korun), ale konopí musí být navíc vysazeno v březnu. Pro každý případ místní úřady přesné místo, kde se případně bude marihuana pěstovat, přísně tají.