V neděli kolem desáté ráno se 48letý Malcolm Jarvis ocitl v pozici, ve které se nepochybně nikdy ocitnout nechtěl. Když mu pes Bentley utekl za kachnami na zamrzlou řeku, vydal se za ním. V minus čtyřech stupních se plazil po ledě pouze v trenýrkách. A přesně v tu chvíli ho vyfotil jiný pejskař, 52letý Paul Wenborne z Rayleighu.

"Nemohl jsem věřit vlastním očím. Se dvěma přáteli jsme se zrovna bavili, co bychom dělali v případě, že by některý z našich psů utekl na zamrzlou řeku. Shodli jsme se, že bychom museli být blázni, abychom se na led vypravili taky. A najednou jsme spatřili toho muže," popsal Wenborne.

Muž při záchraně psa vážně ohrozil svůj život

Muž při záchraně psa vážně ohrozil svůj život.

FOTO: fotobanka Profimedia

Led náhle praskl

"Bentley se propadl do vody. Všemožně se snažil vyškrábat zpátky na led, ale marně. Dívali jsme se s manželkou a dcerami, jak se jeho hlava potápí níž a níž. Začínal být unavený a kvůli zimě zpomaloval ve svém úsilí. Došlo mi, že takto o našeho psa přijdeme. Nemohl jsem to dopustit," uvedl pro deník The Daily Mail Jarvis z Bradfieldu.

"Zalila mě vlna adrenalinu. Musel jsem se rozhodnout a můj instinkt velel, že ho musím zachránit," dodal Jarvis.

Situace se ale ještě víc zdramatizovala. Když byl Jarvis asi deset metrů od břehu a natahoval se do vody pro vyčerpaného psa, tenký led pod ním praskl. Musel tedy v ledové vodě doplavat pár metrů zpátky k ledu a vyškrábat se na břeh. Nakonec se mu ale přece jenom podařilo Bentleyho chytit za obojek a dostat ho do bezpečí.

Nebezpečné, ale nezbytné

"Byl to opravdu hloupý důkaz hrdinství," uvedl pro deník The Daily Telegraph Wenborne.

S tím, že šlo o velmi nebezpečnou akci, souhlasili také místní hasiči. K tomuto případu sice nebyli přivoláni, s podobnými záchrannými pokusy ale mají bohaté zkušenosti. Lidé totiž často přeceňují led i své síly a zapomínají na riziko, že by mohli v ledové vodě pod ledem snadno uvíznout.

"Vím, že to vypadalo lehkovážně. Když se ohlédnu zpátky, bylo to nebezpečné, protože jsem nevěděl nic o tom ledu. Bentley by to ale nezvládl. Utopil by se, než by dorazila na místo záchranná jednotka. Každý majitel psa by udělal to samé," obhájil své jednání Jarvis.