"Když se dívám do davu, vidím hodně stínů, proto ještě šest týdnů budeme mít zimu," bylo letošní proroctví jednoho z nejznámějších zvířat na světě. Při slavnostním obřadu přitom v okolí panovaly teploty jen okolo nuly.

Takto se čekalo, než Phil vystoupí ze svého doupěte.

Takto se čekalo, než Phil vystoupí letos ze svého doupěte.

FOTO: fotobanka Profimedia

Každoročně se na události podobné hudebnímu festivalu schází tisíce lidí, aby si vyslechli zvířecí předpověď týkající se počasí v následujících dnech. Asi jediná událost, kterou je městečko Punxsutawney ležící asi 100 kilometrů severovýchodně od Pittsburghu známé, přilákala letos tisíce lidí.

Phila opět vytáhli při svítání z doupěte a znovu sledovali, zda je vidět jeho stín. Pokud by vidět nebyl, mělo by přijít velmi brzké jaro. Stín byl ovšem jasně viditelný, a tak podle trochu chatrné předpovědi čeká USA ještě šest týdnů zimy.

Video

Legendární svišť Phil předpověděl v roce 2011 brzký příchod jara.

Slavnostně oblečení členové rady tvrdí, že Phil jim oznámí svou předpověď ve svištinštině, které rozumí právě jen oni. A navzdory tomu, že se svišti v zajetí dožívají jen asi deseti let, rada tvrdí, že jeden a tentýž Phil předpovídal již po stojednadvacáté. Loni Američanům věštil brzké jaro. Lidé v USA se však uklidňují tím, že Philova prorocká úspěšnost se rovná pouhým 39 procentům.

Tradice známá ve Spojených státech se proslavila po celém světě v roce 1993, kdy se stala filmovým hitem komedie Na hromnice o den více s Billem Murrayem.

Bill Murray v komedii Na Hromnice o den více v roli reportéra Phila Connorse, který sleduje tradiční předpověď v Punxsutawney

Bill Murray v komedii Na Hromnice o den více v roli reportéra Phila Connorse, který sleduje tradiční předpověď v Punxsutawney

FOTO: fotobanka Profimedia