Podle Miroslava Mauera, svědka, který slyšel tajemný zvuk už před téměř dvěma měsíci ve Svitavách na Pardubicku i s dalšími kamarády, trvala situace asi pět minut. Zvuk údajně zněl jako dunění či práce mechanických nebo těžebních strojů.

„Šli jsme do školy a zdálky se začaly ozývat tyhle zvuky, trvalo to asi pět minut i s prodlevami, byly to zvuky mechanické nebo z těžebního provozu, to ale tady ve Svitavách není možné zaslechnout. Jakmile jsem viděl videa ve vašem článku, okamžitě mi došlo, že jsem to slyšel již dříve,“ popisuje událost Miroslav Mauer.

Redakce Novinek kontaktovala experta v oblasti geofyziky Ing. Josefa Horálka, CSc. z Akademie věd ČR, aby se odborně k záhadným zvukům vyjádřil.

Video

Akademik objasňuje původ tajemných zvuků. Zdroj: Novinky/Youtube.com

Horálek vylučuje, že by původ záhadných zvuků byl v nitru Země, a podle něj také nemají nic společného s pohybem litosférických desek. Při zemětřesení je možné slyšet zvuky podobné příjezdu těžkotonážního nákladu či bouřky, ale ty vznikají přímo při otřesech, ne samovolně před nimi či po nich. Podle Ing. Horálka se jedná o vynález lidské fantazie.

„Zvuky nemají fyzikální příčinu v nitru Země, slabá zemětřesení jsou doprovázena hlubokými tóny, ale podle mého názoru jde o lidskou fantazii a honbou za senzací,“ uzavřel s úsměvem rozhovor.