Quantová je dnes považována za duchovní matku minisukní. V dalších letech přišla s dalšími neotřelými módními nápady, např. šortkami, sílu jejího objevu krátkých sukních však už nic nepřekonalo.   

Mini dobyla i Vatikán

Návrhářku těší, že se jí v šedesátých letech podařilo zbortit diktát proslulých módních salónů, které udávaly trend. Vytvořila osobitý styl, který přijal dokonce upjatý Buckinghamský palác. Později i Vatikán přestal považovat krátké sukně za nemravné. 

Češky byly mezi průkopnicemi

Minisukním podlehly ženy na celém světě. Podle historičky Jany Máchalové jim Češky přišly na chuť jako jedny z prvních příslušnic slabšího pohlaví na světě.    

: . Mary Quantová - duchovní matka minisukní. Foto: CLARA

"Na konci 60. let se mohlo více cestovat, lidé vyjížděli na Západ, sem přijížděli cizinci. České ženské viděly, jak se chodí jinde. Také se k nám dostaly první kvalitní módní časopisy," vysvětlila historička a dodala, že naše ženy prý byly napřed třeba před Italkami, které jsou pověstné svým módním vkusem.

"V Itálii jsem se mohla ukoukat, ale na mini jsem nenarazila. Asi proto, že Italové byli a jsou více bigotnější, katoličtější. Zato u nás už měla na konci 60. let mini každá druhá holka," uvedla Máchalová.