Dvaatřicetiletý Franky Zapata z Marseille vytvořil takzvaný Flyboard, tedy systém vodních trysek, které se připevní na nohy. Stabilita se pak při pohybu ve vodě i nad vodou vyrovnává dalšími tryskami, které se drží v rukou.

Na trhu je sice už k dostání podobný mechanismus s názvem Jetlev, ten však neumožňuje snadný ponor pod hladinu a opět nad ní. Další poměrně markantní rozdíl je v ceně, zatímco cena prvního se pohybuje kolem 79 900 eur (2 016 000 korun), základní model Flyboardu je k dostání už za 4900 eur (124 000 korun).

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Přístroj Jetlev umožňuje pomocí vodních trysek létání nad hladinou. Zdroj: Youtube.com

Oba stroje však spojuje stejný mechanismus cirkulace vody. Na trysky je mohutnou hadicí napojený vodní skútr. Skrz něj se odsává z moře voda, která projde hadicí do trysek a následně zpátky do moře. Tlak vody, který musí dosahovat alespoň 100 hektopascalů, pak kontroluje speciální zařízení na vodním skútru.

Jakmile člověk odpovídajícího tlaku dosáhne a naučí se trysky korigovat, může vyletět do výšky až deseti metrů. Může dokonce skákat jako delfín a stejně jako sám Zapata dělat třeba i salta dopředu a zpátky. S trochou zkušeností vypadají pohyby opravdu ladně.