Chris Nsamba tvrdí, že každý úspěšný vědec byl v nějakou část své kariéry nazýván šílencem. Stejně tak i o něm si prý velké množství lidí myslí, že není normální, když chce do vesmíru v nadcházejících letech vyslat prvního Uganďana v historii. Místo vzletu? Zahrada jeho matky.

"Lidé z okolí se sem chodí dívat. Obvykle říkají, že je to šílenec. Za nějakou dobu se však zase vrací a je vidět, že to na ně zapůsobilo," uvedla Nsambova matka Sarah Lugwamaová a ukázala směrem k asi osmi dobrovolníkům, kteří pomáhají podivný stroj postavit.

První testy už příští rok

Ugandský letoun nese název African Skyhawk a vypadá spíše jako velký kluzák s rozpětím křídlem deset metrů. Podle svého stvořitele však nebude mít problém s tím vyletět do oblasti vnější vrstvy zemské atmosféry. Nsamba, který je zakladatelem Afrického výzkumného vesmírného programu, uvádí, že první testy čekají stroj už v příštím roce. Pokud budou úspěšné, dalším cílem letounu bude dostat se do atmosféry a poté i mimo ni.

Ugandské ženy se zájmem pozorují stavbu vesmírného korábu.

Ugandské ženy se zájmem pozorují stavbu vesmírného korábu.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Věříme, že za pět let vypustíme do vesmíru sondu a během deseti let dostaneme člověka do vesmíru," tvrdí 26letý amatérský letecký inženýr Nsamba. Před ním a jeho chudou domovinou však stojí ještě pořádný kus práce, než budou moci opravdu začít věřit, že se do kosmu někdo z Ugandy podívá.

Chybí motor i astronauti

Letoun zatím stále postrádá motor. Uganda navíc nemá žádné trénované astronauty. Nsambu to ale neodrazuje. Tvrdí, že jim poskytne výcvik a certifikaci sám. Navzdory všem překážkám je totiž prý hodně lidí, kteří do jeho projektu už zainvestovali čas i peníze. Svou prací či penězi prý pomohlo už 600 lidí. Vybralo se v přepočtu zhruba 1,5 miliónu korun a na stavbě stroje se pracuje už 22 měsíců.

Chris Nsamba se svého snu vzdát nehodlá. Věří, že se ve stroji, který konstruuje u matky na zahradě, podívá do vesmíru.

Chris Nsamba se svého snu vzdát nehodlá. Věří, že se ve stroji, který konstruuje u matky na zahradě, podívá do vesmíru.

FOTO: fotobanka Profimedia

Nejsou to však pouze místní nadšenci, kdo pomáhají snu mladého muže. Tamější prezident Yoweri Museveni, který vládne zemi už od roku 1986, vesmírný program podpořil a už dříve v tomto roce v telefonním hovoru přislíbil Sambovi finanční podporu.

"Prezidentův příspěvek a naše morální podpora mají ukázat naši hrdost na jeho ambiciózní projekt. Podporujeme jej jak morálně, tak i finančně," informoval prezidentův poradce v oblasti technologií a vědy Richard Tushemereirwe, podle kterého bude výše sumy teprve určena. Převedena by měla být na Nsambův účet počátkem příštího roku.

Chtějí snít ve velkém

V zemi, kde stále narůstající inflace znamená, že značná část populace jen s obtížemi přežívá, mnozí namítají, že by měl prezident vynakládat finanční zdroje rozumnějším směrem. To však Tushemereirwe odmítá.

"Jen z toho důvodu, že si Uganda nemůže dovolit vynaložit tolik financí, co země s vyspělými vesmírnými programy, neznamená, že musí přestat snít o velkých věcech," dodal rozhodně Tushemereirwe.