Vchod do krytu je přímo z Karlínského tunelu. Málokoho to ale napadne, jeho vnější dveře totiž vypadají jako každé jiné vedoucí třeba do sklepa. Ty pravé bytelné dveře se totiž schovávají až za těmi prvními.

Vstup do krytu z Karlínského tunelu.

Vstup do krytu z Karlínského tunelu. Dveře otevírá udržbář Petr Kalouš.

FOTO: Novinky

Jakmile se dostanete dovnitř, překvapí vás spleť dlouhých úzkých chodeb. Jsou zde velké prázdné místnosti, kde mohou ukrytí lidé posedávat a odpočívat. Zařízení není bohaté. Při mobilizaci by sem byly dodány deky a snad i pár židlí, jinak je pro ukryté k dispozici akorát tvrdá zem.

Velké společné prostory určené pro ukryté.

Velké společné prostory určené pro ukryté

FOTO: Novinky

Jedna z místností je vybavena menší kuchyní. Spíž plnou konzerv a potravin v krytu ale rozhodně nečekejte. Pokud byste se do krytu někdy dostali, nezapomeňte si vzít jídlo s sebou.

Potěšující je tedy snad jen to, že co se týče sociálních zařízení, těch má kryt opravdu dostatečné množství.

Skromná kuchyňka.

Skromná kuchyňka

FOTO: Novinky

Zbylé místnosti pak slouží především pro zajištění samotného chodu úkrytu. Najdete tu strojovnu zajišťující přívod a filtraci vzduchu a také čtyři vlastní studny s vodou.

„Voda pramení hluboko pod bunkrem, takže není nutné mít obavy z jejího znečištění,“ dodává údržbář úkrytu civilní ochrany Petr Kalouš.

Pokud by byl přerušen přívod elektrické energie, kryt má dva vlastní generátory. Pro případ krajní nouze je navíc možné pohánět nejdůležitější stroj, tedy ventilátor na recyklaci vzduchu, dokonce i ručně.

Sociální zařízení ve vítkovské krytu.

Sociální zařízení ve vítkovském krytu

FOTO: Novinky

Kryt je schopen pojmout maximálně dvanáct set padesát lidí s tím, že každý z nich by měl pro sebe jeden metr čtvereční. „Pokud by byl venkovní vzduch natolik znečištěný, že by ho nebylo možné filtry vyčistit, v krytu jsou připraveny kyslíkové lahve. Při plném osazení krytu by vystačily na sedmdesát dva hodin,“ vysvětluje Petr Kalouš.

V současné době kryt občas slouží jako sklad. Nejdéle do čtyřiceti osmi hodin je však možné ho plně zprovoznit a uvést do pohotovostního stavu.

Jenom v Praze je celkem kolem dvanácti set krytů. V době ohrožení se na ulicích objeví šipky ukazující k nejbližšímu z nich. Pokud máte tu možnost, s sebou byste si měli kromě jídla vzít i evakuační zavazadlo s náhradním oblečením, jídlem na dva dny, osobními léky, toaletními a hygienickými potřebami, důležitými dokumenty a cennostmi, baterkou, mobilním telefonem a důležitými kontakty.