Britské námořnictvo bylo povoláno do dvoudenní úklidové akce, když na pláži na ostrově Sheppey minulý měsíc vyplavalo na břeh 26 různých výbušnin, včetně šesti minometných granátů a dvou hlubinných bomb určených pro boj s ponorkami.

„Je to vcelku velký nález,“ řekl Colin Ingram z místní pobřežní hlídky, který přihlížel tomu, jak námořnictvo některé výbušniny odpalovalo.

Východní část této pláže funguje oficiálně jako nudistická pláž. Povrch tam tvoří směs písku, kamínků a lastur, místy se dokonce objevuje bahno. A právě tento povrch je vhodný k podobným nálezům.

„Kolem Leysdownu často probíhají různá vojenská cvičení, takže se tu střílí a létají tu letadla. Granáty a střely tu však většinou nevybuchnou, neboť dopadnou do zdejšího měkkého bahna,“ uvedl Ingram.

Bomby zřejmě nepřiplavaly z nedalekého vraku

Podle deníku The Daily Telegraph bomby pravděpodobně nepochází z vraku potopené válečné lodi SS Richard Montgomery, která leží na mořském dně zhruba tři kilometry od pobřeží. Tato americká loď, která převážela 1400 tun výbušnin, byla potopena v srpnu 1944. Dodnes jsou její stěžně ze břehu viditelné.

Kolem vraku byla vytvořena bezpečnostní zóna, přesto vyvstaly různé obavy. Pokud totiž nebude vrak obnoven, hrozí jeho zhroucení. V takovém případě by se pak mohla munice skutečně uvolnit a připlavat na břeh.