Přestože unikátní masenku lišejníkovou, připomínající dřevěný květ, objevila dokumentátorka botanického oddělení Západočeského muzea v Plzni už před téměř třemi roky, až nyní odborníci zjistili, o jaký druh se jedná a že jde o český primát.

Tento týden bude předána jako vzácný exemplář do herbáře Národního muzea na další vědecké zkoumání. "Připadám si jako mořeplavec, který objevil neznámý ostrov," svěřila se šťastná objevitelka.

Radost po letech

"Kroužkovali jsme s kolegou ornitologem ptáky u rybníka v Postřekově na Domažlicku. Na větvi vrby jsme si všimli neobvyklé houby s okrouhlou hnědou plodnicí o průměru šest centimetrů. Tak divnou houbu jsem ještě nikdy neviděla. Rady si s ní nevěděl ani odborný mykolog, kterému jsem ji ze zvědavosti donesla a který ji nedokázal ani podle literatury určit. To mě šokovalo. Nechala jsem houbu na katedře biologie Západočeské univerzity v Plzni. Předtím jsem si ji vyfotila, abych měla památku, a dál žila v tom, že jsem našla něco zajímavého, ale jenom nevím co," vzpomínala nadšená botanička.

Dočkala se až skoro po třech letech. "O to větší mám teď radost. Skoro jsem tomu nemohla uvěřit. Nic podobného jsem v životě nezažila a asi už ani nezažiji," dodala.

Pomohla náhoda

Mykolog Stanislav Holec z plzeňské univerzity řekl, že když k němu žena přišla poprvé s houbou, byl překvapený stejně jako ona.

"Vůbec jsem netušil, co je to za druh. Listoval jsem všemi možnými atlasy, ale nikde jsem ji nenašel. Dost jsem si s tím lámal hlavu," uvedl Holec. Až nedávno se mykolog trefil do černého.

"Náhodou jsme listoval v překladu zahraničního atlasu a houbu tam objevil. Po konzultacích s dalšími odborníky jsem dospěli k závěru, že jde o první doložený nález masenky v Čechách. Je to tvrdohouba tvořící útvary podobné lišejníkům. Roste velmi vzácně od jara do podzimu v listnatých a smíšených, mokrých až bažinatých lesích nebo křovinách. Vyskytuje se především v Severní Americe, ale také v severozápadní Evropě," pokračoval Holec.

K nám se podle Holce houba dostala pravděpodobně větrem. "Musela to být velká náhoda," dodal mykolog. Na světě existuje okolo čtyř tisíc druhů vyšších hub.