Vypuštění skupinky šimpanzů do nově vybudovaného venkovního výběhu završilo 14letou snahu o opětovné začlenění 38 primátů do svobodného života mimo laboratorní klece. Tento proces však nebyl nikterak lehký a provázel ho mimo jiné i nedostatek financí.

Šimpanzi navíc za dlouhá léta odvykli dennímu světlu a venkovnímu prostředí natolik, že je vyvedlo z míry i stéblo trávy. Svobody se přesto nakonec dočkali.

„Šimpanzi jsou neskutečně šťastní. Je to úžasné. Na tento okamžik jsem čekala tak dlouho,“ řekla jejich ošetřovatelka ze Safari parku v Rakousku, Renate Foidlová.

EU už kontroverzní pokusy na opicích zakázala

Zmínění šimpanzi byli násilím odtrženi od svých matek a ještě jako mláďata se dostali do laboratoří rakouské farmaceutické firmy Immuno AG. Vědci je drželi v izolaci a infikovali je virem HIV a žloutenkou. Jejich utrpení naštěstí skončilo už v roce 1997, kdy byla zmíněná farmaceutická firma prodána.

Provádění pokusů na opicích bylo od svého počátku kontroverzní a budilo odpor ze strany ochránců zvířat. V roce 2010 pak Evropská unie takové pokusy zakázala, uvedl německý deník Bild am Sonntag.