Společnost Georgia Chopsticks je jednou z nejrychleji se rozvíjejících amerických firem svého typu. V současné době produkuje úctyhodné dva milióny kusů jídelních hůlek denně a vedení firmy by rádo do konce letošního roku zvládalo produkovat deset miliónů kusů jídelních hůlek denně.

Zaměstnanci pracují přesčas a jsou na svou firmu náležitě hrdí. Ne náhodou je na každém páru hůlek označení "Made in USA", tedy vyrobeno ve Spojených státech.

Američanům nahrává nedostatek dřeva v Číně a přebytek vhodného stromu ve státě Georgia. Ambroň západní (Liquidambar styraciflua) je pro výrobu hůlek zcela ideální. Výroba hůlek stojí asi jen okolo dvaceti halířů na jeden pár. Prodávají se v čínských supermarketech.

Firmu založil Američan korejského původu Jae Lee, který tvrdí, že nejméně zpočátku v jeho nápad blízcí ani trochu nevěřili. "Když jsem v tomhle oboru začal podnikat, tak se mě rodina a přátelé ptali, zda jsem nezešílel. Ale ukázal jsem, že to jde," uvedl Lee, jehož firma nyní zaměstnává 60 osob.

V Číně se ročně vyrobí odhadem 63 miliard párů jídelních hůlek. Nyní však Čínu v mnoha oblastech limituje omezené množství dřeva, podobně jako tomu je už nyní v Japonsku.