Druhá ostravská sloní máma Johti je i se svou sloní holčičkou, slavící 12. května měsíc od svého narození, v pořádku a postupně se pouští na procházky i do venkovního výběhu.

„Smrt sloního samečka nás velmi zasáhla, budeme se s tím vyrovnávat ještě velmi dlouho. Vždyť jsme s ním trávili celé dny a zapomínali tak na vlastní rodiny, své děti i manželky,“ svěřil se jeden z ošetřovatelů slonů Pavel Zvolánek s tím, že nyní už je stav ve sloní skupině stabilizovaný a žádné další komplikace se neočekávají.

„Proto jsme také začali s odběry moči u Vishesh, abychom sledovali cyklus její říje. Ihned jak to pak bude možné, ji připustíme k pětadvacetiletému samci Calvinovi a budeme doufat, že zabřezne,“ dodal Zvolánek.

Podle něj by pak mladá slonice mohla opět zhruba za dva roky přivést na svět další slůně. Také otcem uhynulého sloního samečka a měsíční sloní holčičky je slon Calvin, který do ostravské zoo připutoval z kanadské zoo v Calgary.

„Vishesh je ještě velmi mladá sloní samice, takže může přivést na svět ještě i sedm či osm mláďat, pokud budeme počítat, že by co pět let porodila jedno slůně. Nyní alespoň získala se svým prvním mládětem zkušenosti, které může u svých dalších potomků využít. Slonice mohou rodit, i když jim je přes 50 let,“ popisoval Zvolánek.

Měsíční sloní samička zatím jméno nemá, vybere je sponzor. Má se ale čile k světu, dokonce ostatním dává na odiv svou sebejistotu. Uvědomuje si totiž, že její matka je ve stádu dominantní samicí.

„Hraje si na dospělou, vybíhá proti ostatním slonům, ale i proti ošetřovatelům, nastražuje různými způsoby svá ouška,“ líčil chování jediného slůněte, které se narodilo a přežilo v české zoologické zahradě, ošetřovatel.

Mluvčí zoo dodala, že nyní sloní holka i se svou mámou zkouší chodit na procházky do venkovního výběhu. „Zároveň je mohou venku i uvnitř pozorovat návštěvníci, jelikož sloninec je již pro veřejnost také otevřený,“ sdělila Kalousková s tím, že Johti je ale stále velmi opatrná. „Své mládě si chrání, proto tráví venku zatím jen několik minut a jsou spíše uvnitř,“ vysvětlila mluvčí.

Proč uhynul sloní sameček, zatím ostravská zoo neví, protože čeká na výsledky pitvy. Od narození však toto mládě muselo překonávat spoustu problémů s kojením, podle ředitele zoo Petra Čolase se navíc narodilo předčasně a mohlo trpět i vrozenými vadami.