Když bylo v roce 2008 Duganu Smithovi deset let, lékaři mu v univerzitní nemocnici v Ohiu diagnostikovali rakovinu kostí, nejčastější rakovinu, která se u dětí vyskytuje. Ve stehenní kosti pravé nohy mu našli nádor o velikosti softballového míče. Bylo nevyhnutelné, že Dugan přijde o koleno a podstatnou část stehna. Avšak místo, aby Dugan zůstal bez celé nohy, rozhodl se pro zákrok zvaný „rotationplasty“.

„Když jsme Duganově rodině zákrok popsali, tvářili se zpočátku zaraženě. Záhy však pochopili, že to je nejlepší způsob, jak dopřát Duganovi co nejpohodlnější život,“ uvedl pro server Cleveland.com specialista z onkologické ortopedie, doktor Joel Mayerson.

Zdravá spodní část Duganovy pravé nohy byla otočena a připevněna ke zbytkům stehna. Kotník, který se běžně ohýbá na druhou stranu než koleno, tak mohl funkci kolena plnohodnotně zastoupit. Výsledek sice vypadá podivně, ale díky tomuto zákroku nemusí Dugan při chůzi vynakládat zbytečně mnoho energie.

Obrácená noha přesně zapadá do protézy a Dugan tak může bez problémů i sportovat. Necelé tři roky po zákroku hraje baseball za juniorský tým, nadhazuje a zaujímá pozici na první metě. Nebrání se ani basketbalu a dokonce už i lyžoval.