„Přes nemalé obavy ošetřovatelů a všech pracovníků zoo proběhlo nakonec samotné spojení relativně v klidu. I když to tak chvílemi úplně nevypadalo a v jeden, naštěstí poměrně krátký okamžik, se mladá, jen týden stará samička, chvíli i ocitla na zemi, kam ji rozrušená a zmatená Vishesh povalila,“ líčila velkou událost mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková s tím, že hluku, troubení a sloního křiku bylo v tu chvíli v pavilónu takové množství, že si připadali jako v Jurském parku.

„Nejhlučnější byl měsíční sloní sameček, který je prvním živě narozeným slůnětem v historii českých zoo. Obě sloní matky se snažily svá mláďata ukrýt pod sebe a bránit je před případným nebezpečím. Tím se nám potvrdilo, že i nezkušená prvorodička Vishesh svou mateřskou roli zvládá. Alespoň tomu tak dnes bylo,“ popisovala dále mluvčí.

Týdenní stokilová sloní holčička roste v ostravské zoo jako z vody. Mámě už se pod břicho pomalu nevleze.

Týdenní stokilová sloní holčička roste v ostravské zoo jako z vody. Mámě už se pod břicho pomalu nevleze.

FOTO: Pavel Vlček

Během několika hodin se situace ve sloním pavilónu uklidnila natolik, že se obě slůňata navzájem začala prohlížet. „Začala se kontaktovat, navzájem se očichávat chobotky, a dokonce se i několikrát uložila k odpočinku. Také jsme už dvakrát krmili sloního samečka, během té doby však byla starší Johti s malou samičkou na chvilku ve vedlejším výběhu, aby nebyla Vishesh vystresovaná či neklidná,“ dodala Kalousková.

Matka s dcerou, Johti s Vishesh, jsou už zase spolu v jednom výběhu. Nechybějí ani jejich mláďata, která se navzájem okoukávají.

Matka s dcerou, Johti s Vishesh, jsou už zase spolu v jednom výběhu. Nechybějí ani jejich mláďata, která se navzájem okoukávají.

FOTO: Pavel Vlček

Při spojování sloních matek se slůňaty byla nejstarší samice Suseela ve venkovním výběhu. Nyní však jsou již v pavilónu všechny slonice, ta nejstarší je však ve vedlejším výběhu, kde si na novou situaci zvyká. „Ke spojení všech tří samic však v nejbližších dnech zatím nedojde, nejprve necháme čas oběma matkám s mláďaty, aby si na podstatnou změnu v jejich režimu zvykly.“

Matka s dcerou, Johti s Vishesh, jsou už zase spolu v jednom výběhu. Nechybějí ani jejich mláďata, která se navzájem okoukávají.

Matka s dcerou, Johti s Vishesh, jsou už zase spolu v jednom výběhu. Nechybějí ani jejich mláďata, která se navzájem okoukávají.

FOTO: Pavel Vlček

Pracovníci zoo se rozhodli pro tuto variantu spojení z několika důvodů. Přítomnost zkušené matky může u Vishesh posílit jistotu v její nové životní roli, navíc Johti je matka Vishesh, takže i pevná vazba mezi mámou a dcerou může mít na další vývoj pozitivní vliv. K dřívějšímu spojení Johti s Vishesh nechtěli přistoupit, aby se nejdříve několik dní upevnil vztah mezi Johti a malou samičkou. Nicméně všechna zvířata byla v trvalém kontaktu a mohla se vzájemně dotýkat přes bezpečnostní bariéry.

Pavilón slonů i nadále zůstává pro veřejnost uzavřený, zoo však plánuje vypustit slonice s mláďaty do venkovního výběhu. Chystá také spuštění videoprojekce naživo, aby mohli všichni první živě narozená slůňata v Česku pozorovat v akci.